WR-10 Varactor Tuned Gunn Diode Voltage Controlled Oscillator | QMC-GDVCO10-940113
WR-10 Varactor Tuned Gunn Diode Voltage Controlled Oscillator | QMC-GDVCO10-940113 - Image 2
In stock
  • Product Overview
  • Request a Quote
  • Product Overview
QMC-GDVCO10-940113
WR-10 Varactor Tuned Gunn Diode Voltage Controlled Oscillator
RF Output Interface: UG-387/UM
Center Frequency: 94.0 GHz
Output Power: +13 dBm
Bandwidth (varactor): +/- 250 MHz
Gunn Voltage: +4.1 V typical
Gunn Current: ~ 780 mA typical
Varactor Voltage: 0.5 to +15 V